ikonka stylizer mini czym jest stylizer ?
 
 
 

Za chwilę nastąpi przekierowanie do sklepu. Zapraszamy ponownie na stylizer.com

logo

Dziękujemy!

wróć do poprzedniej stronypowrót

Dlaczego ramoneska nigdy nie wyjdzie z mody?

Skórzana ramoneska to najbardziej uniwersalne okrycie. Dlaczego rockowa kurtka stała się tak popularna?

 

Historia skórzanej kurtki

 

Ramoneska, której nazwa jest późniejsza niż sam fason, istnieje w modzie niemalże od stu lat. Pierwszą motocyklową kurtkę stworzył w 1928 roku Irving Scott i sprzedawał ją za 5,50 dolara w sklepie Harley Davidson w Nowym Jorku. Nazywał ją The Perfecto, po swoich ulubionych cygarach. Oczywiście skórzane kurtki były znane już wcześniej. Na początku XX wieku brązowe Bomber Jackets były używane przez pilotów czy żołnierzy i to właśnie one, ze względu na komfort noszenia w różnych warunkach pogodowych, stały się inspiracją do stworzenia kurtki motocyklowej.

Nic dziwnego, że okrycie zaczęło się wkrótce kojarzyć z prędkością, przygodą i młodością, a Marlon Brando, który zagrał w 1953 roku w filmie Dziki, nadał jej status ikony. Scenariusz filmu nawiązywał do prawdziwych wydarzeń spisanych w książce Franka Rooneya i opowiadał o przygodach Johnny`ego Strablera, nieletniego przestępcy i lidera gangu Black Rebels Motorcycle Club. Dwa lata później premiery doczekał się film Buntownik bez powodu, a ramoneska stała się dla Jamesa Deana drugą skórą i charakterystycznym znakiem, sama kurtka jeszcze bardziej kojarzyła się z nonkonformistami.

Skąd się wzięła nazwa ramoneski?

 

W kolejnych latach skórzana kurtka nie była kojarzona z gwiazdami kina, ale raczej z… gwiazdami rockowej sceny oraz motocyklistami, punkami czy metalowcami. Między dekadami lat 50. i 60. była symbolem rebeliantów sprzeciwiającym się zasadom i konwencjom społecznym. W latach 70. nosiły ją nie tylko Debbie Harry z zespołu Blondie i założycielka The Runaways, Joan Jett, ale także Ramones. Nazwa ramoneski nie jest oczywiście przypadkowa. Kiedy w 1974 roku zespół pojawił się na scenie nowojorskiego klubu muzycznego CBGB, gdzie karierę zaczynali także Blondie, Talking Heads czy The Patti Smith Group, założyciel Punk Magazine skomentował: Ramonesi nosili te charakterystyczne czarne skórzane kurtki Schott Perfecto. Wyglądali naprawdę uderzająco i na pewno nie byli hippisami. To było coś zupełnie nowego! Od tego czasu Schott Perfocto stało się nazwą używaną znacznie rzadziej, a ramoneska zaczęła zyskiwać jeszcze większe grono zwolenników, mimo że ciągle kojarzyła się z klimatami rockowymi, punkowymi czy metalowymi.

Dziś rockowa kurtka jest już od kilku lat jednym z najmodniejszych okryć wierzchnich i nikt nie pyta, dla kogo ramoneska jest najlepsza. Noszą ją nastolatki i dorosłe kobiety, bo świetnie pasuje do sukienek koktajlowych i do dżinsów, a stylizacje z ramoneską oglądamy niemalże codziennie. Tyle tylko ze wraz z masową produkcją takich kurtek zatraciliśmy gdzieś pamięć o jej historii i o tym, że początkowo po prostu świetnie chroniła motocyklistów przed otarciami.

 

komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kliknij po jeszcze więcej inspiracji na stylizer.com