ikonka stylizer mini czym jest stylizer ?
 
 
 

Za chwilę nastąpi przekierowanie do sklepu. Zapraszamy ponownie na stylizer.com

logo

Dziękujemy!

wróć do poprzedniej stronypowrót

modne mokasyny

Jak nosić mokasyny i gdzie kupić najładniejsze modele?

Mokasyny to jedne z najczęściej wybieranych w sezonie wiosna-lato butów zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Noszą je projektanci mody, styliści, prawnicy i biznesmeni. Czy to najbardziej demokratyczne buty świata? Prawdopodobnie! Kobiety noszą klasyczne modele do sukienek, dżinsów i eleganckich spodni, a mężczyźni najczęściej do chinosów. Jaka jest historia mokasynów i czy naprawdę nie muszą być noszone na gołe stopy? Przeczytajcie, żeby nie popełnić modowego faux pas!

Historia mokasynów

Mokasyny, loafersy, baleriny. Wszystkie zaliczane są do jednego typu butów slip-on, czyli pozbawionego charakterystycznego sznurowania i wsuwanego na stopy. Kto wpadł na pomysł ich noszenia jako pierwszy? Nie jest to do końca jasne. Pierwsze loafersy, które wyglądem najbardziej przypominają dzisiejsze skórzane mokasyny, zostały zaprojektowane w Londynie przez Raymonda Lewisa Wildsmitha. Pierwszy model był początkowo nazwany „582”. Co ciekawe został stworzony dla… króla Wielkiej Brytanii, Jerzego VI (tak, tego o którym powstał film Jak zostać królem z Colinem Firthem w roli głównej). Buty stworzone do wnętrz w końcu stały się znane pod nazwą Wildsmith Loafers i zaczęły być używane jako obuwie codzienne.

Mokasyny z Londynu nie są jedynym modelem slip-onów, które pojawiły się w modzie w tamtym czasie. Drugi trop prowadzi do Norwegii, gdzie na początku XX wieku zaczęto nosić tak zwane Aurlandskoen. To właśnie w Aurland szewc Nils Tveranger stworzył pierwsze mokasyny. Mając zaledwie 13 lat, wyruszył do Ameryki, gdzie uczył się rzemiosła i wrócił do Norwegii w wieku 20 lat, a jego buty były eksportowane na resztę Europy. W Stanach Zjednoczonych mokasyny popularyzowała marka G.H. Bassa. Model Weejun, którego nazwa pochodzi właśnie od „Norwegian”, stworzony w 1936 roku początkowo był przeznaczony dla mężczyzn, w końcu był inspirowany butami norweskich rybaków.  Amerykańskie kobiety jednak tak często kupowały te buty w chłopięcych rozmiarach, że marka postanowiła wprowadzić również kolekcję damską. Zaskakujące, że te buty nigdy nie były w Europie tak popularne jak w Stanach. Po połowie XX wieku, w 1966 roku powstały mokasyny Gucci z charakterystycznym, metalowym elementem  przypominającym uzdę dla konia. W Ameryce zyskały ogromną popularność szczególnie w latach 70., stając się znakiem rozpoznawczym biznesmenów pracujących na Wall Street.

Jak nosić mokasyny?

Dziś mokasyny noszą wszyscy, a każdy na swój sposób. Mimo że wiele poradników dotyczących stylu radzi, aby modele wykonane z cienkiej skóry nosić obowiązkowo na gołe stopy, my uważamy, że z odpowiednio dobranymi, eleganckimi skarpetkami wyglądają równie interesująco. Nie dotyczy to jednak mokasynów marynarskich, tak zwanych boat-shoes, które bez wątpienia najlepiej wyglądają na gołych stopach.

Najwyższy czas wybrać najpiękniejszy model!

 

 

 

komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kliknij po jeszcze więcej inspiracji na stylizer.com